• Kategorie
  • Kronos 2/2021. Neoplatonizm

Brak towaru
24.84
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Kurier DHL 19
Dostępność 0 szt.
ISBN 1897-1555-2/2021

Pojęcie „teurgii" jest najważniejszym z zapomnianych, choć nadal czynnych pojęć cywilizacji europejskiej (a może, szerzej, całej ludzkości). Zwróćmy uwagę na zakres, jaki ono obejmuje. Z jednej strony msza święta jest w katolicyzmie i prawosławiu praktyką teurgiczną, w której chleb i wino zmieniają się w święte ciało Boga. Z drugiej strony idea przebóstwienia człowieka - w swojej oświeceniowej i materialistycznej właśnie artykulacji - powraca u dziewiętnastowiecznych radykałów i socjalistów (problemy filozoficzne, uważali oni, trzeba rozwiązać czynem; dawni filozofowie interpretowali świat - przypomnijmy tę słynną frazę - nowi będą go zmieniać).
I wreszcie, last but not least, czy we współczesnej technologii nie chodzi o stworzenie ciał doskonałych i niezniszczalnych, pozbawionych wad i usterek, a zatem - ostatecznie - boskich?
Wydaje się, że Jamblich dotknął czegoś zasadniczego, nawet jeśli mówienie o tym umieszcza nas nieuchronnie na marginesie racjonalnego dyskursu. Sam Jamblich zresztą znakomicie zdawał sobie z tego sprawę.
Autor:
Opracowanie Zbiorowe
Oprawa:
miękka
Rok wydania:
2021
Format:
16,5x23,5
Data wydania:
2021-11-15
Status:
JEST
Wydawca:
Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego
Stron:
336
Wydanie:
1